Wolontariat w Stowarzyszeniu Bieg Opolski

Jesteś gotowy na przeżycie przygody? Kochasz sport i niepowtarzalną atmosferę? Chcesz poznać nowych ludzi? Dołącz do grona naszych wolontariuszy! To właśnie oni tworzą niepowtarzalną atmosferę biegu!

Wśród naszych wolontariuszy są dzieci, młodzież, studenci i dorośli, niektórzy z nich są z nami od wielu lat, ale są też osoby, które biorąc udział w naszych imprezach dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wolontariatem. Łączy ich jedno – chęć współtworzenia razem z nami wyjątkowego biegu.
Na każdym etapie organizacji biegu, Twoje wsparcie jest nam niezbędne! Dołącz do nas i pomóż biegaczom spełniać marzenia!

Zarejestruj się poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www wybranego biegu, określ co chciałbyś robić i kiedy jesteś w stanie z nami współpracować. Oczekuj na maila zwrotnego z informacjami.

Rozwijaj się z nami podczas naszych biegów.

 

Chcesz wiedzieć więcej – skontaktuj się z nami: info@biegopolski.pl

BIURO ZAWODÓW
Serce biegu. Przez biuro zawodów przechodzą wszyscy zarejestrowani biegacze, aby odebrać swój numer startowy. Wolontariusze w tym zespole pracują głównie przed biegiem.
Wymagany wiek: od 16 lat

START/META
Zespół wolontariuszy obsługujący biegaczy podczas startu i mety biegu. Na starcie wolontariusze pomagają biegaczom ustawić się w odpowiednich strefach czasowych. Natomiast na mecie wręczają pamiątkowy medal wszystkim, którzy ukończyli bieg.
Wymagany wiek: od 14 lat

DEPOZYTY
Opiekunowie rzeczy osobistych wszystkich biegaczy. Zadaniem tego zespołu jest bezpieczne przechowanie rzeczy, zadbanie o ich ład i porządek oraz pilnowanie, aby pozostawione rzeczy po skończonym biegu trafiły bezpośrednio do właścicieli. Praca pozornie łatwa, ale kiedy uzmysłowimy sobie ilu jest biegaczy, może okazać się emocjonująca i wymagająca bardzo szybkiego działania.
Wymagany wiek: od 13 lat

ZABEZPIECZENIE TRASY
Oznakowanie trasy biegu i zapewnienie bezpieczeństwa podczas biegu. Do zadań wolontariuszy w tym zespole należy oznakowanie trasy biegu, zmiana oznakowania we właściwych momentach podczas biegu oraz informowanie osób postronnych o odbywającym się biegu, a po zakończonym biegu uprzątniecie całego terenu na którym odbywał się bieg.

PUNKTY ODŚWIEŻANIA
Wsparcie dla zmęczonych biegaczy. Na całej trasie biegu, rozstawionych jest kilka punktów odświeżania. Do zadań wolontariuszy na tych punktach należy przygotowanie stanowisk gotowych do wydawania biegaczom drobnych przekąsek i napojów. Musimy pamiętać, że dla niektórych liczy się czas ukończenia biegu – i w tym przypadku nasze sprawne podanie napoju czy przekąski ma ogromne znaczenie, dla innych, którzy po prostu chcą szczęśliwie ukończyć bieg punkty odżywiania są miejscem złapania chwili oddechu i uzupełnienia sił na dalszy bieg.
Wymagany wiek: od 14 lat (wyjątek stanowi punkt na Kopie Biskupiej – obstawiają go tylko wolontariusze pełnoletni)

EXTRA
Grupa organizacyjna do zadań specjalnych. Bez nich zapewnienie komfortu zarówno biegaczom, jak i wolontariuszom byłoby niemożliwe. Do tego zespołu zapraszamy wolontariuszy płci męskiej z dużymi zapasami siły, zapału do pracy i entuzjazmu. Na pewno staną przed Wami niespodziewane zadania!
Wymagany wiek: od 16 lat

Dlaczego warto do nas dołączyć?

  • Wolontariat podczas imprez biegowych to okazja do nabycia nowych umiejętności, poznania nietuzinkowych ludzi i aktywnego spędzenia wolnego czasu.
  • Wolontariat podczas biegu to coś więcej niż wolontariat. Słowami nie da się opisać uczucia, kiedy biegacze dziękują Ci za Twoją pracę.
  • Masz możliwość współpracować z najbardziej zaangażowanymi osobami. Poznajesz organizację największych imprez biegowych opolszczyzny od środka i zdobywasz praktyczne doświadczenie.
  • Każdy z wolontariuszy otrzymuję zaświadczenie o wolontariacie, wyżywienie i wyróżniającą go koszulkę.

Czego oczekujemy od wolontariusza?

  • Zaangażowania
  • Odpowiedzialności
  • Komunikatywności
  • Punktualności
  • Uśmiechu

Komunikacja to podstawa. Jeżeli z jakiś powodów spóźnisz się, będziesz musiał wcześniej skończyć pracę lub musisz zrezygnować z wolontariatu, poinformuj o tym lidera. Dzięki temu lider będzie mógł odpowiednio zaplanować pracę swojej grupy.

Cenimy sobie również informacje zwrotną. Jeżeli chcesz się z nami podzielić swoimi wrażeniami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi, zrób to. Cały czas rozwijamy wolontariat, dlatego Twoje opinie są dla nas bardzo cenne.

Na czym polega wolontariat?

Wolontariusze pracują w grupach zadaniowych, którymi zarządzają liderzy. W zależności od grupy zadaniowej wolontariusze pomagają w dniach poprzedzających bieg, podczas samej imprezy, jak również bezpośrednio po jej zakończeniu. Każda z grup charakteryzuję się innym zakresem zadań oraz przedziałem czasowym.

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy. Jednakże podczas wysyłania zgłoszenia warto zapoznać się z opisem grupy i wymogami. Każda grupa ma określony minimalny wiek wolontariuszy.

Od jakiego wieku można zostać wolontariuszem?

Do wolontariatu zapraszamy osoby od 13 roku życia. Każdy niepełnoletni wolontariusz jest zobowiązany do dostarczenia podpisanej przez rodzica/opiekuna zgody na uczestnictwo w wolontariacie. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie każdego z biegów.

Jak zostać wolontariuszem? Krok po kroku

Rekrutację do wolontariatu prowadzimy poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www wybranego biegu. W przeciągu 14 dni otrzymasz informację o przyjęciu lub odrzuceniu twojego zgłoszenia.

Jeżeli Twoje zgłoszenie zostanie zaakceptowane najpóźniej na tydzień przed biegiem otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące przydzielonych Tobie zadań.

Jeśli będziesz miał jakikolwiek problem z wypełnieniem formularza lub jakieś pytania uzupełniające skontaktuj się z nami info@biegopolski.pl

Kim jest lider?

Liderami są osoby, które tak jak Ty są naszymi wolontariuszami. Brali udział w niejednej naszej imprezie i wiedzą co zrobić, aby wszystko poszło zgodnie z planem.

Rolą lidera jest zarządzanie wolontariuszami w przydzielonej mu grupie zadaniowej. Lider jest twoim opiekunem podczas trwania wolontariatu, ustali z Tobą grafik i udzieli wszelkich instrukcji na temat przydzielonych zadań. To on powita Cię w naszym zespole, wręczy koszulkę i zaświadczenia, a także odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Jeżeli nie dostałem informacji zwrotnej?

Jeżeli w przeciągu 14 dni od wypełnienia formularza zgłoszeniowego nie otrzymałeś informacji zwrotnej, skontaktuj się z nami info@biegopolski.pl. Sprawdzimy czy Twoje zgłoszenie zostało poprawnie wypełnione i co się z nim aktualnie dzieje.

Jak dokonać zgłoszenia zespołu?

Jeżeli chciałbyś aby Twoi znajomi byli razem z Tobą w grupie zadaniowej, napisz o tym w uwagach do formularza zgłoszeniowego – dzięki temu będziemy wiedzieli, że stanowicie jeden zespół i chcecie pracować razem. Jest jeszcze jeden warunek – Twoi znajomi również muszą się zgłosić.

Czy mogę wykonywać pracę w kilku grupach zadaniowych?

Tak, możemy przydzielić Ci zadania do wykonania z różnych grup zadaniowych. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w momencie kiedy nie pokrywają się one czasowo.

 

Chcesz wiedzieć więcej – skontaktuj się z nami: info@biegopolski.pl

Skip to content